راهکاری هایی برای دوركاری

  • توسط تحریریه گیلی نو
  • اردیبهشت 24, 1399

كسب و كارهای كوچك و متوسط از قربانيان بزرگ شيوع كرونا هستند و دوركاری راهكاری است كه اين روزها براي جلوگيری از اين ضررها تجويز مي‌شود. دوركاري نسخه‌ای است كه به صورت گسترده در سراسر جهان تجويز شده و در عموم موارد جواب مي‌دهد. از اداره كسب و كارها گرفته تا عقد قراردادهاي تجاري بين‌المللي، از برگزاري تله-كنفرانس‌هاي علمی، سياسی و اقتصادی گرفته تا كلاس‌های درس، از آموزش از راه دور تا جلسات تصميم‌گيری هيات مديره همگي در بستر اينترنت و با سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای نوين قابل انجام است.

«علي قربانخانی» مشاور و مدرس مديريت كسب و كار و تجارت بين‌الملل، مدرس سازمان مديريت صنعتی، مركز تحقيقات و توسعه صنعتی ايران و مدرس مركز آموزش بازرگانی تهران در گفت‌وگو با «اعتماد» چند راه‌حل را براي اجراي صحيح دوركاری براي كارمندان و كارفرمايان معرفی مي‌كند:

1. براساس برنامه زمان‌بندی عمل كنيد

ساعات كاری روزانه را درنظر بگيريد. ساعت شروع و خاتمه كار. بر همان مبنا كار را آغاز و به پايان برسانيد. اين موضوع باعث می‌شود زمان كار و زمان شخصی شما از هم تفكيك شود. در طول روز (همچون زمان حضور در شركت)، زمان مشخصی را به استراحت و ناهار اختصاص داده و از محل كار و ميز كار خود فاصله بگيريد. در زمان استراحت از انجام كار خانه پرهيز كنيد و دقيقا همچون محل كار، اين زمان صرفا زمان استراحت شما باشد تا پس از استراحت با انرژي كافی به كار خود بازگرديد.

2- محل مشخصی را به كار اختصاص دهيد

در صورت امكان اتاقی جداگانه كه پس از ساعات كاری، در اتاق (اتاق كار) را بسته و به ذهن خود پايان كار را عملا القا نماييد. در غير اين صورت، پس از اتمام ساعات كاری، با جمع‌آوري وسايل و ابزار كار از روي ميز يا محلي كه به كار اختصاص داده‌ايد، محيط و زمان را به زندگي شخصی خود تخصيص دهيد.

3- كارگروهی را تشويق و تقويت كنيد

با دگرگونی صنعت ارتباطات و دسترسی گسترده به اينترت، شغل‌های مديريتی بايد با سرپرستی تيم‌های كاری جايگزين شده و مديران عملا در كنار تيم خود حضور داشته و به هدايت آن بپردازند. ارتباطات كاری را بين مديران و كارمندان تسهيل كنيد و ايجاد تيم و سرپرستی آن را جايگزين مديريت سنتی نماييد. كار گروهی مستلزم همكاری مداوم بين اعضاي گروه و سرپرست آن تا حصول نتيجه است. مسائل را در تيم‌هاي كاری اختصاص يافته مطرح نماييد و خواهيد ديد تجربه ارزشمند و ايده‌هاي نوين اعضاي يك تيم چطور به حل مسائل كمك مي‌كند. امروزه ابزارهاي كافي و لازم در حوزه ارتباطات به صورت رايگان و به گستردگی
در دسترس است (ايميل، چت، ويديو كنفرانس، نرم‌افزارهاي اسكن و غيره) كه ضمن تسهيل در روندهای اداری و كاری، باعث تقويت تيم‌هاي كاری مي‌شود.

4- بر خروجی و نتيجه كارها متمركز شويد

بخش عمده‌اي از تمركز مديران در كسب و كارها صرف حضور و غياب و ساعات كار و استراحت كارمندان مي‌شود. در حالي كه براي كسب و كارهای موفق، خروجی‌ها و نتايج اند كه اهميت دارند. براي حصول به نتايج موردنياز، بايد اهداف براساس زمان‌بندی تعيين شده، نقش‌ها، وظايف و مسووليت‌های هر تيم و اعضاي آن به دقت براساس توانمندی‌ها، استعدادها و علايق مشخص شوند. تنها در اين صورت مي‌توان خروجی مفيد هر تيم و هر عضو آن را در بازه زمانی مشخص (روزانه، هفتگي و غيره) بررسی كرد و ملاكی براي سنجش عملكرد تيم‌های كاری به دست آورد.

5- قواعد مربوط به دوركاری را تعيين كنيد

بسياري از كارفرمايان و كارمندان از اين موضوع گله دارند كه دوركاری موجب شده تا در ساعات غيراداری، همچنان پاسخگوی وظايف كاری خود باشند. در اين خصوص لازم به ذكر است كه همچون كار در محل فيزيكي كسب و كار،
دوركاری نيز بايد مشمول تعيين دقيق ساعات كار و استراحت، روزهاي تعطيل هفتگي، مناسبت‌ها و تعطيلات رسمی و همچنين ميزان مرخصی‌های ماهانه، سالانه و استعلاجی و مبالغ حقوق، بيمه و اضافه كاری باشد. بسياری از كسب و كارها براي دوركاری قراردادهايی جديد و با ذكر جزييات تهيه و تنظيم نموده‌اند.

6- جلسات آنلاين (غيرحضوری) منظم روزانه و يا هفتگی تنظيم كنيد

با همكاران و اعضای تيم خود در ارتباط باشيد و از اين طريق اضطراب و نگرانی‌ها درخصوص وظايف و رسيدن به اهداف تعيين شده را كاهش دهيد. همه افراد تيم را درنظر داشته باشيد و با تقويت حس مثبت و ارايه راهكارهای عملي، روحيه كار تيمي را بالا برده و رسيدن به اهداف تعيين شده در زمان مقرر را مقدور نماييد. علاوه بر ايميل، با استفاده از ويديو كنفرانس، مكالمه و چت به جلسات رنگ و بوی انسانی دهيد. اين نوع از ارتباطات با آگاهی از حس و حال اعضاي تيم، باعث می‌شود محيط دوركاری دوستانه‌تر و مفيدتر شود.

7- ملاقات‌های حضوری و سفرهای كاری را لغو كنيد

اپيدمي ويروس كرونا به وضوح نشان داد كه براي ملاقات و جلسات كاری نياز به سفر و تردد (درون و برون‌شهري و بين‌المللي) نداريم و ابزارهای ويديو كنفرانس به خوبی اين نقش را ايفا مي‌كنند. زماني كه كنفرانس‌ها، كلاس‌ها و دوره‌ها با ابزارهای ارتباطی قابل برگزاری است، از هزينه و استرس سفر پرهيز كرده و اين زمان را به حضور مجازی در كنار تيم‌های كاری خود اختصاص دهيد.

8- كسب و كارهای خود را به نرم‌افزارها، سخت‌افزارها و تكنولوژی‌های موردنياز مجهز كنيد

بحران كنوني كسب و كارها را مجبور كرد تا به سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای موردنياز در بستر اينترنت مجهز شوند. براي هر نوع از گزارشات، جلسات، تصميم‌گيری‌ها و اعلاميه‌ها به تناسب نياز، ابزارهای لازم را مشخص و استانداردی در هر مورد مقرر نماييد.

منبع : روزنامه اعتماد

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

پر بازدیدترین ها