تاثیر ویروس کرونا بر صنعت گردشگری

  • توسط پوریا عباسی
  • اسفند 22, 1398

اختصاصی گیلی‌نو / پوریا عباسی : مدتی است که جهان و کشور ما درگیر شیوع عظیم ویروس کرونا یا کووید-۱۹ شده است. این اپیدمی آسیب های مختلفی به صنایع و فعالیت های مختلف جهان از جمله گردشگری زده است به طوریکه شرکت های هواپیمایی بزرگ در مرز ورشکستگی به سر می برند.

اما بزرگترین نقطه اثر این فاجعه جهانی صنعت گردشگری است که مدتی است تقریبا متوقف شده و دیگر پای به پای چرخه اقتصادی کشور ها نمی چرخد.

استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان حوزه گردشگری نیز از گزند این ماجرا دور نبوده اند.

در ادامه گیلی نو صحبتی اختصاصی دارد با بابک سهرابی، بنیان گذار استارتاپ رزرواسیون اقامتگاه « جاجیگا » و کار آفرین برتر استان گیلان در سال ۹۶ به گزارش پوریا عباسی :

از جناب سهرابی در مورد تاثیر کرونا بر صنعت گردشگری ایران و کسب و کار ایشان پرسیدیم.

وی تاثیر ویروس کرونا را بر صنعت گردشگری ایران و باقی کشور ها فاجعه بار خواند. او اذعان داشت دامنه تاثیر ویروس کرونا بر گردشگری ایران و استان گیلان بسیار گسترده است به طوری که فعالیت بسیاری از کسب و کار های مرتبط به گردشگری داخلی و خارجی کاملا متوقف شده است. وی افزود :

« از آنجا که کسب و کار جاجیگا در حوزه رزرواسیون اقامتگاه ها فعالیت می کند، مسائل بهداشتی نگرانی بزرگی است و مشتریان ما از سراسر ایران سفر می کنند که این موضوع ریسک هایی را با خود به همراه دارد. بنابراین توصیه می شود تا حد ممکن افراد در این شرایط از سفر پرهیز کنند که این موضوع الزام برای رزرو را از بین می برد. »

او امسال را سال خوشی برای صنعت گردشگری نمی دانست و از تاثیر حوادث مختلفی که در سال جاری رخ دادند می گفت :

« مشکلات صنعت گردشگری امسال در یکی دو مورد خلاصه نمی شود. از جمله آنها سیل بود که بسیاری از استان های کشور را درگیر کرد و لغو شدن بسیاری از رزرو ها و استرداد وجوه را به همراه داشت. مسائل دیگری نیز در آبان ماه مانند قطعی اینترنت دامن استارتاپ های مبتنی برای IT و اینترنت را گرفت که به خودی خود شوکی بود به این صنعت. »

او از کاهش فروش ۵۰ درصدی پس از آبان ماه خبر داد و گران شدن بنزین، برف گیلان و عدم وجود تدبیر لازم در الزامی شدن رمز دوم پویا را از دیگر موانع این کسب و کار در سال ۹۸ خواند.

سیل نوروز ۹۸

وی همچنین از امید آنها به مسافرت های آخر سال و نوروزی برای جبران تلفات امسال گفت و ویروس کرونا را تیر خلاصی خواند که ضرر های متعددی به صنعت گردشگری و جاجیگا به طور خاص وارد کرده است.

برای راحت کردن خیال کاربران جاجیگا نیز، آقای سهرابی از استرداد کامل مبلغ رزرواسیون های خبر داد و افزود :

« ما در مقررات جاجیگا بازگشت وجه به طور کامل را برای شرایط خاص پیش بینی کرده بودیم و روزانه مشغول عودت وجه تعداد زیادی رزرو لغو شده هستیم. »


در مورد کرونا بیشتر بخوانید


او در مورد آینده کار استارتاپ های گردشگری ادامه داد :

« به نظر نمی آید این موضوع به زودی رفع و شود و حداقل تا یکی دو ماه آینده ادامه دارد. پس از آن نیز مدتی طول می کشد تا هراس مردم نسبت به مسافرت از بین برود و ممکن است مقوله مسافرت به طور کلی تا مدتی برچیده شود. »

او در مورد ادامه کار جاجیگا به صورت از راه دور و از منازل توضیح داد و بار کاری را متمرکز بر لغو رزرو ها و حجم زیاد استرداد مبالغ دانست. همچنین او از تیم پشتیبانی جاجیگا که از داخل دفتر به کار مشغولند و نیاز شدید مردم به پشتیبانی در این شرایط را رفع می کنند خبر داد.

او در پایان خواستار توجه دولت به آسیب های وارده بر صنعت گردشگری شد و افزود :

« در این شرایط دولت را فرا می خوانم که صنعت گردشگری و تعداد زیادی از کسب و کار ها که از چرخه اقتصادی کشور خارج شده اند را از یاد نبرد. این کسب و کار ها برای ادامه حیات و عبور از این موقعیت های حساس با کمترین صدمه نیازمند کمک دولت هستند. »

او از پیشنهاد های خود برای کمک های دولت گفت و ضمن ذکر مواردی مانند رایگان شدن حق بیمه و مالیات این چند ماه، ایده آل را پرداخت وام های بدون بهره برای سرپا نگه داشتن این کسب و کار ها دانست.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید