جایزه‌ای شگرف، به افتخار مریم میرزاخانی

  • توسط سروش جهان زاد
  • آبان 23, 1398

گیلی نو/سروش جهانزاد: بنیاد جایزه‌ی پیشرفت شگرف هفته‌ی گذشته از پایه‌گذاری جایزه‌ای جدید در ریاضیات به نام مریم میرزاخانی، نابغه‌ی ریاضیات ایرانی، خبر داد.

این جایزه، موسوم به «جایزه‌ی مرزهای نوِ مریم میرزاخانی»، برای بانوان ریاضیدان مطرحی در نظر گرفته شده است که در اوایل دوران کاری خود هستند و به عبارت دقیق‌تر، دوره‌ی دکترایشان را در دو سال اخیر به پایان رسانده‌اند. این جایزه‌ی پنجاه هزار دلاری هر ساله به یک ریاضیدان به صورت کامل، و یا چند ریاضیدان به صورت اشتراکی تعلق خواهد گرفت.

ریجارد تیلور، سرپرست کارگروه گزینش برای جایزه‌ی پیشرفت شگرف در این باره می‌گوید:
« ما امیدواریم که جایزه‌ی مرزهای نوِ مریم میرزاخانی انگیزه‌ای برای بانوان جوان ایجاد کند تا به دنبال ندای درونشان که آنان را به ریاضیات فرا می‌خواند بروند. شناسایی برخی از بانوان هدفمند و سخت‌کوش در ریاضیات، ادای احترامی درخور به ذهن زیبای دکتر میرزاخانی است. »

در حال حاضر، علاوه بر این جایزه، بنیاد جایزه‌ی پیشرفت شگرف سالانه سه جایزه‌ی صد هزار دلاری افق‌های نو در ریاضیات برای پژوهشگرانی که در ده سال اول دوران حرفه‌ای خود هستند، و همچنین جایزه‌ی سه میلیون دلاری پیشرفت شگرف در ریاضیات را به ریاضیدانان اهدا می‌کند.

در اوایل سپتامبر، این بنیاد اعلام کرد که جایزه‌ی پیشرفت شگرف در ریاضیات ۲۰۲۰ به همکار پژوهشی طولانی مدت مریم میرزاخانی، الکس اسکین، استاد دانشگاه شیکاگو، اهدا خواهد شد. این تصمیم به سبب اکتشافات انقلابی آن دو در زمینه‌ی پویایی شناسی روی فضاهای پیمانه‌ای، از جمله اثبات « قضیه‌ی چوبدستی جادویی »، گرفته شده است.

پژوهش پرکاربرد آنان، که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، به پیامدهای بسیار مهمی در ریاضیات، از جمله راه حل « مساله‌ی نورافشانی » انجامید. این مساله به این می پردازد که « اگر یک شعاع نور تکی از یک منبع نقطه‌ای در اتاقی پوشیده از آینه تابیده شود، آیا در نهایت تمام نقاط اتاق را روشن خواهد کرد یا اینکه بعضی نقاط تا ابد تاریک خواهند ماند؟ »

پژوهش مریم میرزاخانی و الکس اسکین در رویه‌های انتزاعی چندبعدی امکان رسیدن به این پاسخ را فراهم کرد که « در اتاق های چند ضلعی که زاویه‌هایشان کسری از اعداد صحیح هستند، تنها تعداد پایان‌پذیری از نقاط تاریک باقی خواهند ماند. »

ریاضیدان مشهور و برنده‌ی جایزه‌ی فیلدز و استاد دانشگاه استنفورد، مریم میرزاخانی، در ۲۳ تیرماه ۱۳۹۶ در ۴۰ سالگی پس از مدت‌ها مبارزه با سرطان، چشم از این جهان فرو بست. او در طول دوران کاری فوق‌العاده پربارش، کمک عظیمی به ریاضیات، از جمله نظریه‌ی فضاهای پیمانه‌ای رویه‌های ریمانی کرد.

این جایزه‌ی جدید، در روز یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸ معرفی شد و قوانین و نحوه‌ی نامزدی برای جایزه و اخبار جزئی در آینده اعلام خواهند شد.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید