فسیل های منتخب کشف شده در سال ۲۰۱۹

 • توسط تحریریه گیلی نو
 • دی 10, 1398

اختصاصی گیلی‌نو / احمدرضا عربانی مستقیم: یافته های فسیلی سال 2019، از مجموعه گسترده جدید گونه ها گرفته تا کنجکاوی های شگفت انگیز و عجیب، به کشف غنا و تنوع زندگی در کره زمین در طی نیم میلیارد سال گذشته کمک کرده است.

در بین فسیل های کشف شده منتخب گزارش شده در این سال این جمجه ۳.۸ میلیون ساله Australopithecus anamensis نیز حضور دارد که در سمت چپ آن بازسازی هنری اش نیز دیده می شود.

۱.بی مهرگان شگفت انگیز(۵۱۸ میلیون سال قدمت)

زیست بوم چینگجیانگ چین گنجینه ای از فسیل های زیبایی است که از جمله آنها میتوان به عروس دریایی(تصویر سمت چپ)، شانه داردریایی (تصویر وسط) واژدهای گِلی اشاره کرد.این بقایا شکوفایی دوران کامبرین را به تصویر می کشند، شکوفایی سریع از اشکال مختلف زندگی، و موجودات پرشماری که پیش از این دیده نشده بودند، حتی در مشهور ترین مکان کشف فسیل های دوره کامبرین، یعنی منطقه burgess shale کانادا.

۲. به حرکت در آمدن چهاراندام(تباری از جانوران به نام چهار اندامان( هر جانوری که دارای چهار اندام باشد))(۲۹۰ میلیون سال قدمت)

دانشمندان با استفاده از اسکلت های دوباره سازی شده، مسیر های فسیلی، شبیه سازی رایانه ای و یک ربات (نشان داده شده در تصویر) نتیجه گرفتند که   orobates pabstiچهارپا شکمش رو از زمین دور نگه میدارد زیرا با حداقل انقباض جانبی به طرفین حرکت می کند. برای چنین مرجع باستانی ای O. pabsti  (یکی از اولین آب پرده داران، گروهی شامل خزندگان و پستانداران) به طور شگفت انگیزی روش حرکت کارآمدی داشته است.

۳. قدیمی ترین سرطان استخوان (۲۴۰ میلیون سال قدمت)

رشدی که در استخوان ران چپ فسیل شده از یکی از اقوام باستانی لاک پشت ها بدست آمده است، قدیمی ترین مورد شناخته شده از سرطان استخوان در یک آب پرده دار(آمنیوت) است.(براکت نشان دهنده تومور در فسیل های چند سانتی متری است.

۴. استخوانی برای جویدن ( ۱۶۵ میلیون سال قدمت)

میلیون ها سال پیش از ظهور پستانداران واقعی، یک خویشاوند کوچک جسه پستانداران، Microdocodon gracilis (نشان داده شده در تصویر)، دارای استخوانی انعطاف پذیر به نام هایوئید متصل به فک بوده است.این هایوئید به پستانداران کمک می کند تا جویدن، بلع و مکیدن را انجام دهند.( یک نوآوری مهم که ممکن است راز موفقیت پستانداران باشد)

۵. تخمی که هرگز گذاشته نشد!  (۱۱۰ میلیون سال قدمت)

پرنده کوچکی با تخمی که هنوز در بدن داشت(با فلش در تصویر نشان داده شده) در گذشت،  ممکن است بوجود آمدن مشکلاتی در گذاشتن تخم و ناتوانی پرنده در انجام آن منجر به مرگ وی شده باشد. نمونه ها در طول زمان بوسیله فشار وارده بر آنها خرد و صاف شده اند، این کشف اولین تخم پرنده گذاشته نشده است که به عنوان فسیل یافت گردیده است.

۶. پرنده ای با انگشتان بلند! (۹۹ میلیون سال قدمت)

یک قطه کهربا ححاوی پای راست پرنده ای به اندازه گنجشک(تصویر شده) گونه ای بسیار عجیب را نشان داد، ممکن است این پرنده بوسیله انگشتان بسیار بلند پاهایش برای بدست آوردن غذا از مکان های دور از دسترس استفاده می کرده است.

۷. پسر عموی کوچولوی تی رِکس!!!!! (tyrannosaurus rex) (۹۲ میلیون سال قدمت)

دهه ها پس از کشف آن، یک دایناسور به عنوان پسر عموی کوچک تیرانوساروس غول پیکر شناخته شد. با یک متر قد تا لگن، suskityrannus hazelae (تصویر شده) دارای فک قوی و پاهای عقبی قدرتمند، مانند خویشاوند عظیم الجثه خود T. Rex بود که ۲۴ میلیون سال بعد زندگی کرد.

۸. زندگی بعد از دایناسورها (قدمت ۶۶ میلیون سال )

داستان چگونگی آغاز دوباره زندگی پس از انقراض دایناسورهای غیر پرنده توسط فسیل های کشف شده در کلرادو (جمجه پستانداران نشان داده شده در تصویر) به خوبی بیان می شود. یک میلیون سال پس از انقراض دایناسور ها ابعاد پستانداران ۵ برابر افزایش یافت و گیاهان بزرگ به سرعت متنوع شدند.

۹. رویارویی (۳.۸ میلیون سال قدمت)

جمجه تقریبا کاملی که کشف شده اولین تصویر از چهره Australopithecus anamensis، قدیمیترین گونه شناخته شده در دسته انسانیان(hominids) که شامل A. afarensis، که عمدتا بخاطر اسکلت لوسی به شهر رسیده است را به ما نشان می دهد. این یافته سوالاتی را در مورد چگونگی رابطه بین دو کونه مطرح می کند.

۱۰. موش سرخ کوچک (۳ میلیون سال قدمت)

یک موش باستانی دارای اولین ردپا های شیمیایی قابل شناسایی فوملانین می باشد، پیگمانی که عامل رنگ قرمز آجری خز بوده و به سختی قابل شناسایی است. طیف سنجی اشعه ایکس نشانه های خز قرمز آجری  تا قهوه ای(نواحی زرد تصویر)  را در قسمت پشت و طرفین موش نشان داد.

منابع:
 1. The Qingjiang biota—A Burgess Shale–type fossil lagerstätte from the early Cambrian of South China
 2. A treasure trove of Cambrian fossils
 3. Reverse-engineering the locomotion of a stem amniote
 4. First well-established track-trackmaker association of paleozoic tetrapods based on Ichniotherium trackways and diadectid skeletons from the Lower Permian of Germany
 5. A new diadectid (Diadectomorpha), Orobates pabsti, from the Early Permian of central Germany
 6. Triassic cancer—osteosarcoma in a 240-million-year-old stem-turtle
 7. New Jurassic mammaliaform sheds light on early evolution of mammal-like hyoid bones
 8. Tongues untied
 9. An Early Cretaceous enantiornithine (Aves) preserving an unlaid egg and probable medullary bone
 10. A new enantiornithine bird with unusual pedal proportions found in amber
 11. A mid-Cretaceous tyrannosauroid and the origin of North American end-Cretaceous dinosaur assemblages
 12. Exceptional continental record of biotic recovery after the Cretaceous-Paleogene mass extinction
 13. A 3.8-million-year-old hominin cranium from Woranso-Mille, Ethiopia
 14. Age and context of mid-Pliocene hominin cranium from Woranso-Mille, Ethiopia
 15. The Belohdelie frontal: new evidence of early hominid cranial morphology from the Afar of Ethiopia
 16. Pheomelanin pigment remnants mapped in fossils of an extinct mammal
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید