10 خبر علمی پر مخاطب سال 2019

 • توسط تحریریه گیلی نو
 • دی 9, 1398

اختصاصی گیلی‌نو/ احمدرضا عربانی مستقیم: علم در اندازه گیری نرخ پیشرفت مهارت دارد، جایی که ما در آن کم می آوریم. ده خبرعلمی پر مخاطب سال نشانگر این حقیقت است که ما در عین جشن گرفتن دستاورد های بزرگ مشغول برجسته کردن مشکلاتی که امیدوار به جلوگیری از آنها بودیم هستیم.

امسال، سالی بود که در طی آن بیش از یک دهه تلاش صدها دانشمند که شبکه تلسکوپی عظیم سیاره را طراحی کرده بودند تا نادیدنی ها را ببینند نتیجه داد. تلسکوپ افق رویداد اولین تصویر از سیاه چاله را ثبت کرد. این تصویر نمادین، یک تئوری اساسی پیرامون جهان هستی را تایید می کند(انیشتین هنوز هم درست گفته است) و دوره جدیدی از اکتشافات را آغاز کرد تا سرانجام مبدل به پر مخاطب ترین خبر علمی سال گردد.

از گامی برای درمان سرطان تا برتری کوانتومی

این تنها نقطه عطف بزرگ سال نبود، تنها هفت سال پس از توسعه، ابزار ویرایش ژن کریسپر وارد آزمایشات بالینی انسانی در ایالات متحده شد تا توانایی این روش در درمان سرطان، اختلالات خونی و شکل ارثی نابینایی برسی گردد. همچنین گوگل ادعای برتری کوانتومی را کرد و گفت رایانه ای بر مبنای کیوبیت(واحد پردازش کوانتومی) ایجاد کرده است که توانایی حل مشکلی که برای رایانه های کلاسیک هزارن سال زمان می برد را در کسری از ثانیه دارا می‌باشد.این اعلامیه در نهایت منجر به عقب نشینی فوری گوگل از ادعایش شد اما زمینه لازم برای جهش بزرگ بعدی در محاسبات کوانتومی را فراهم کرد.

با این وجود به ازای هر پیشرفت شکست هایی نیز وجود دارد. در سال ۲۰۱۹ ، بسیاری از کشور ها رسما یک دستاورد بزرگ سلامت عمومی را از دست دادن ٬٬ از بین بردن سرخک، به عنوان یک سال بدون گسترش عفونت تعریف شد٬٬ ایالات متحده از زمان حذف سرخک در سال ۲۰۰۰ امسال بیشترین آمار مبتلایان را ثبت کرد، اما موفق شد وضعیت را به سختی حفظ کند: یک کمپین تهاجمی در زمینه بهداشت عمومی موفق شد یک شیوع را پیش از سالروز یک سالگی اش پایان دهد.

بسیاری از رکورد های دیگری که دوست نداشتیم شاهد آنها باشیم نیز در سال ۲۰۱۹ ثبت شدند، در اقصی نقاط نیم کره شمالی دمای هوا به اوج خود رسید و منجر به ایجاد امواج مرگبار گرما، آتش سوزی و خشکسالی شد. دانشمندان سال ها  مشغول هشدار دادن در باره این موضوع که فاجعه های جهانی ناشی از تغییرات اقلیمی هستند. شاید بعدها سال ۲۰۱۹ بعنوان سالی که سر انجام این پیام به گوش مردم رسید شناخته شود. اعتراضات اقلیمی به رهبری فعالان نوجوان در سطح جهان گسترش یافته و میلیون ها نفر را در بر می گیرد. فقط زمان خواهد فهمید که آیا افزایش روز افزون افرادی که خواستار اقدام در مورد تغییر اوضاع هستند، به نقطه عطفی تبدیل می شود که در سال های آینده به یاد بیاوریم یا خیر.

۱. اولین تصویر ثبت شده از سیاهچاله

پس از گذشت بیش از یک دهه کار، نتایج حاصل از تلسکوپ افق رویداد، با اولین تصویر مستقیم از افق رویداد سیاهچاله(مکانی که حتی نور نییز توان فرار از آن را ندارد) تمام جهانیان را خیره کرد.

۲. احیای دوباره سرخک

در سال ۲۰۱۹ سرخک بیشترین آمار مبتلایان از سال ۱۹۹۲ تا کنون را در ایالات متحده به ثبت رساند، دو شیوع در نیویورک بیش از ۷۵ در صد آمار مبتلایان را به خود اختصاص دادند. یکی از این شیوع ها آنقدر طولانی شد که منجر به خروج ایالات متحده از وضعیت حذف سرخک در سال ۲۰۰۰ شد.

۳. فعالیت های اقلیمی

امسال دمای تابستان صدها مورد از رکورد های تمام دوران شکست و باعث ذوب شدن بی سابقه ای در یخ های گرینلند شد و به شدت گرفتن آتش سوزی ها در سراسر قطب شمال کمک کرد. گزارشی آشکار درباره آینده تاریک اقیانوس های زمین و مناطق یخ زده هشدار می دهد. اما دانشمندان اقلیمی می گویند ۲۰۱۹ تنها سال خبر های بد اقلیمی نیست، در این سال زمین شاهد جنبش های گسترده و بی سابقه ای در زمینه تغییرات اقلیمی بود.

۴. خطرات سیگار های الکترونیکی

سیگار های الکترونیکی حداقل در بین مردم به بی ضرر بودن مشهور هستند، اما این تصور در سال ۲۰۱۹ شروع به تغییر کرد، زمانی که نخستین گزارش صدمات و رنج های مربوط به ریه ها و مرگ و میر ناشی از سیگار های الکترونیکی تصحیحی واضح ارائه کرد.

۵. اکتشافات دنیسووان

اکتشافات گزارش شده در سال ۲۰۱۹، گروهی باستانی از هومینیدها  به نام دنیسووان ها را مورد توجه قرار داد، گرچه فضای بسیاری برای بحث باقی گذاشت. با جمع شدن فسیل ها محققان درک می کنند که چگونه آناتومی دنیسووان ها بر روی ترکیب اسکلتی شرکای جفت گیری گاه به گاه دنیسووان ها، از جمله هوموسپین ها تاثیر گذاشته است.

۶. کریسپر در آزمایشات بالینی

امسال محققان در ایالات متحده آزمایش ویرایشگر ژن کریسپر را در انسان آغاز کردند، که اولین قدم مهم در تعیین اینکه آیا این فناوری می تواند به قول پزشکی خود عمل کند یا خیر.

۷. ادعای برتری کوانتومی

در اکتبر محقیقن گوگل ادعا کردند که به نقطه عطفی به نام برتری کوانتومی دست یافته اند. اما محقیقن IBM به مقابله پرداختند و اینگونه بیان کردند که گوگل هیچ کار خاصی انجام نداده است. این درگیری سود شدید تجاری موجود در محاسبات کوانتومی را نمایان می سازد، چرا که شرکت ها برای قرارگیری در خط مقدم آن تقلا می کنند.

۸. تنوع زیستی در زیر آتش

تعداد بسیاری از اتفاقات پیرامون طبیعت در سال ۲۰۱۹ خبر ساز شدند. آنها به اندازه کافی شوکه کننده بودند تا مردم در مورد کاهش تنوع گیاهان، حیوانات و دیگر موجودات زنده کره زمین و اینکه درباره این موضوع چه باید کرد صحبت کنند.

۹. بازگشت به ماه

پس از گذشت چند دهه بدون تردد به ماه، در سال ۲۰۱۹ آژانس های فضایی دوباره مشغول توجه به نزدیکترین همسایه زمین و ارسال کاوش گر به آن شدند.

۱۰. داروی جدید افسردگی

پس از دهه ها یک داروی بنیادین جدید در دسترس افرادی که درگیر افسردگی شدید هستند قرار گرفت. گرچه هنوز هم سوالات بزرگی درباره اثر بخشی و ایمنی دارو وجود دارد.

منابع:
 1. Reconstructing video of time-varying sources from radio interferometric measurements
 2. Resolved magnetic-field structure and variability near the event horizon of Sagittarius
 3. National update on measles cases and outbreaks – United States, January 1 – October 1, 2019
 4. The psychological effects of climate change on children
 5. IPCC special report on global warming of 1.5º C
 6. E-cigarette use among youth in the United States, 2019
 7. Flavors of e-cigarettes used by youths in the United States
 8. Beyond multiregional and simple out-of-Africa models of human evolution
 9. First-in-human assessment of feasibility and safety of multiplexed genetic engineering of autologous T cells expressing NY-ESO -1 TCR and CRISPR/Cas9 gene edited to eliminate endogenous TCR and PD-1 (NYCE T cells) in advanced multiple myeloma (MM) and sarcoma
 10. Quantum supremacy using a programmable superconducting processor
 11. Leveraging secondary storage to simulate deep 54-qubit Sycamore circuits
 12. Global assessment report on biodiversity and ecosystem services
 13. Comment on “the global tree restoration potential
 14. Unprecedented wildfires in the Arctic
 15. China’s Chang’e-4 probe makes historic landing on moon’s far side
 16. FDA approves new nasal spray medication for treatment-resistant depression; available only at a certified doctor’s office or clinic
قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

پر بازدیدترین ها