تاثیر شیوع کروناویروس بر فعالیت شرکت‌های حوزه تکنولوژی در‌ جهان

  • توسط سید پارسا نشایی
  • اسفند 5, 1398

اختصاصی گیلی‌نو/ سید پارسا نشایی: کروناویروس روز‌به‌روز در‌حال گسترش یافتن در کشور‌های مختلف است و این اپیدمی نوظهور سبب وارد آمدن ضربه بزرگی به اقتصاد جهانی و بالاخص شرکت‌های حوزه رایانه و فناوری شده است؛ این شرکت‌ها، بسیاری از محصولات خود را از کشور چین، سرچشمه این بیماری و مرکز تولید یک چهارم محصولات جهان، وارد می‌کردند. در این مقاله، مروری بر تاثیر این ویروس بر شرکت‌های مطرح بین‌المللی حوزه تکنولوژی خواهیم داشت. با گیلی‌نو همراه باشید.

شرکت اپل

در‌ گزارشی مالی که به تازگی توسط اپل منتشر شده است، به ضربه‌ای در میزان فروش محصولات این شرکت اشاره شده است. به گفته اپل، دو دلیل اصلی این کاهش درآمد، تعطیلی چهل‌و‌دو فروشگاه‌ این شرکت در چین و کاهش عملکرد خطوط تولید شرکت‌های چینی همکار اپل هستند. اپل در گزارش خود ادعا کرده‌است که سلامتی کارمندان خود در چین، اولویت اصلی مدیران این شرکت می‌باشد.

اکثر شرکت‌های سیلیکون‌ولی، مانند گوگل، فیس‌بوک و مایکروسافت، بخش غالب درآمد خود را از طریق عرضه خدمات نرم‌افزاری به‌دست می‌آورند، اما درآمد شرکت اپل به طور عمده به فروش محصولات سخت‌افزاری وابسته است و شیوع کروناویروس، قطعا تاثیری منفی بر این شرکت خواهد گذاشت.

شرکت سامسونگ

حضور کروناویروس در‌ کره جنوبی نیز بسیار پررنگ بوده است. بعد از آنگه سامسونگ کارخانه‌های چینی خود را تعطیل کرد، به امید گسترش نیافتن اپیدمی در کره جنوبی، به تولید محصولاتش ادامه داد، اما در روز سوم اسفند، ابتلای یک کارمند سامسونگ به این ویروس تایید شد و این شرکت مجبور شد کارخانه خود را تعطیل کند.

بسیاری از قطعات گوشی‌های هوشمند سامسونگ در ویتنام و چین تولید می‌شوند که هم‌اکنون ورود آن‌ها به کره جنوبی با اختلال مواجه است. با این‌که شرکت سامسونگ، طیف وسیعی از محصولات را به کاربران ارائه می‌نماید، با این حال، گوشی‌های هوشمند خانواده گلکسی همواره از پرفروش‌ترین محصولات سامسونگ بوده‌اند. ویروس کرونا، هم‌چنین، سبب کاهش تولید حافظه‌های RAM در چین شده است و این اتفاق بیش از پیش به شرکت‌هایی هم‌چون سامسونگ و ال‌جی لطمه خواهد زد.

شرکت هوآوی

مدیران شرکت هوآوی ادعا کرده‌اند که ویروس کرونا تاثیر چندانی بر عرضه جهانی گوشی‌های این شرکت نخواهد داشت، اما بسیاری از تحلیلگران این سخن را باور نکرده و اثرات گسترش اپیدمی بر هوآوی را بیش‌تر از اپل می‌دانند، زیرا وابستگی هوآوی به مشتریان بالقوه چینی، بسیار بیش‌تر از شرکت‌هایی مانند اپل است که در کشور‌های دیگر نیز فروش بسیار بالایی دارند. هوآوی در ووهان نیز کارخانه‌هایی متعلق به خود داشته است و این کارخانه‌ها همگی تعطیل شده اند.

به گفته برخی از تحلیلگران، کروناویروس سبب تاخیر قابل توجهی در عرضه فناوری نسل پنجم ارتباطات (5G) خواهد شد. 5G، نسل جدیدی از تکنولوژی‌های ارتباطی میان دستگاه‌های همراه در سراسر جهان است که قرار است جایگزین نسل چهارم ارتباطات، 4G (یا همان‌گونه که در نزد بسیاری از کاربران معروف است، LTE) گردد. در فناوری نسل پنجم، سرعت انتقال، آپلود و دانلود داده‌ها به طور قابل توجهی بهبود یافته‌اند. هم‌چنین، این فناوری بسیاری از مشکلات فناوری 4G – مانند تماس صوتی هم‌زمان با انتقال داده – را برطرف خواهد نمود. هوآوی از بزرگ‌ترین مشارکت‌کنندگان در توسعه فناوری 5G بوده است و درنتیجه به دلیل مشکلات ناشی از کروناویروس، عرضه این نسل از ارتباطات به مشتریان به تعویق خواهد افتاد.

سایر شرکت‌ها

شرکت فیس‌بوک، به کارمندان خود هشدار داده که از سفر‌های غیرضروری به چین اجتناب ورزند. شرکت‌هایی هم‌چون ال‌جی و ریزر نیز سیاستی مشابه در پیش گرفته‌اند. پنجاه خط هوایی بین‌المللی، پرواز‌های خود به کشور چین را لغو کرده‌اند. شرکت‌های فاکسکان و پگاترون – تولید‌کنندگان اصلی دستگاه‌های آی‌فون – فعالیت کارمندان خود را در اوایل ماه فوریه به حالت تعلیق درآورده‌اند. کمپانی‌هایی هم‌چون لنووو، برای تولید محصولات خود، به کارخانه‌های خود در استان هوبی – که شهر ووهان در آن قرار دارد – بسیار وابسته‌اند و تولیدات آن‌ها با اختلالاتی اساسی روبرو شده است. برگزاری کنگره جهانی موبایل، به دلیل ترس از گسترش بیش‌تر این ویروس، لغو شده است. 

ویروس کرونا، نشان داد که هر تهدیدی برای کشور چین – خواه ضربه‌ای به اقتصاد بین‌المللی باشد و خواه عاملی جهت مرگ سراسری افراد در کشور‌های مختلف – تهدیدی برای تمامی مردم جهان به حساب می‌آید. در صورت ادامه‌دار شدن گسترش کروناویروس، اثرات آن بر اقتصاد جهانی مشهود‌تر خواهد شد.

برگرفته از منابع زیر:

Business Insider – Apple

Business Insider – Huawei

CCN

The Verge

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید