صدای مهیبی که پیش از زلزله می شنویم چیست؟!

  • توسط احمدرضا عربانی مستقیم
  • بهمن 25, 1398

اختصاصی گیلی‌نو/ احمدرضا عربانی مستقیم: در روز چهارشنبه زمانی که بخش هایی از گیلان در اثر زلزله چهار و نیم ریشتری به لرزه در آمد، همزمان صدایی مهیب توجه مردم محلی را به خودجلب کرد و برای عده کثیری از مردم درباره ماهیت این صدا سوالاتی بوجود آمد. با ما در گیلی نو همراه باشید تا علت وجودی این صدای مرموز را برسی کنیم.

اگر دقت کرده باشید این صدا چند لحظه پیش از وقوع زمین لرزه به گوش می رسد ودر حقیقت بخشی از خود زمین لرزه است که سریعتر از سایر بخش های آن حرکت می کند. زمین لرزه انواع بسیاری از امواج مختلف را تولید می کند: امواج P، امواج S و گونه های مختلفی از امواج سطحی. سریعترین گونه در بین این اموج، امواج P هستند که پایین‌تر از دامنه شنوایی ما قرار دارند و به همین دلیل ما متوجه آنها نمی شویم. احتمالا اکنون که این جمله را خواندید در باره اینکه چرا حیوانات زودتر از ما متوجه زمین لرزه می شوند حدس هایی زده اید که باید بگویم صحیح هستند، امواج P بنظر دلیل هشیاری حیواناتی نظیر سگ ها و پرندگان درباره وقوع زمین لرزه پیش از آنکه انسان ها رسیدن امواج عظیمی سطحی را حس کنند هستند.

امواج P و S شاید کوچکتر از امواج ویرانگر سطحی باشند اما همچنان موجب به حرکت در آمدن زمین می شوند. زمانی که زمین حرکت می کند، موجب ایجاد امواج صوتی در هوا میگردد. اگر زمین در حال حرکت با فرکانسی در دامنه شنوایی ما باشد، ما امواج هوا را به شکل صدا درک خواهیم کرد. امواج P معمولا دارای فرکانسی به کوچکی ۳۰ هرتز می باشند، در حالی که انسان ها توانایی شنیدن فرکانس هایی تا ۲۰ هرتز را نیز دارند، بنابراین زمانی که امواج P به ما میرسند صدایی در پایین‌ترین حد آستانه شنوایی ما تولید می کنند.

هرچه زمین لرزه بزرگتر باشد، به تبع آن امواج P نیز بزرگتر بوده و احتمال اینکه ما آنها را درک کنیم بیشتر خواهد بود. بعلاوه هرچه شما از مرکز زمین‌لرزه دورتر باشید فاصله زمانی بین صدا و لرزش زمین یا به عبارتی فاصله بین رسیدن امواج P و امواج سطحی بیشتر خواهد بود.بنابراین اگر شما در فاصله ای متوسط از مرکز یک زمین لرزه تقریبا بزرگ باشید، معمولا صدای غرش گونه امواج P را زودتر از آغاز لرزش حس خواهید کرد. در زمان وقوع زمین لرزه توجه به این نکته میتواند به شما کمک کند که تا چه حد به مرکز زمین لرزه نزدیک هستید و چه میزان از تمهیدات ایمنی را باید اتخاذ کنید.

چرا همزمان با حیوانات متوجه وقوع زمین لرزه نمی‌شویم؟

شاید پس خواندن مطلب این ابهام پیش بیاید که اگر ماهم توانایی شنیدن امواج P را داریم، پس چرا همزمان با حیوانات متوجه وقوع زمین لرزه نمی شویم؟! در پاسخ به این سوال باید گفت، انسان تنها در حالتی توانایی شنیدن امواج P را دارد که به اندازه کافی بزرگ باشند و یا بر روی زمین دراز کشیده باشد. بعلاوه معمولا مغز ما آنچنان درگیر درک صدای حرکت اتومبیل ها، لرزش ساختمان ها در باد، عبور و مرور قطار ها و کامیون ها و حفظ تعادل ماست که به شکل نیمه آگاهانه لرزش های جزیی زمین را نادیده می گیرد. بدن ما احتمالا بسیار بیشتر از آنچه که ما به طور خودآگاه زمین لرزه های بزرگ و حتی کوچ را درک می کنیم آنها را در کرده کرده و متوجه آنها می شود.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

پر بازدیدترین ها