kaggle برای تشخیص deepfake جایزه یک میلیون دلاری گذاشت

  • توسط میثم تقی زاده
  • آذر 22, 1398

kaggle که وبسایتی برای حل چالش هایی در حوزه ی هوش مصنوعیست، چند روز پیش چالشی قرار داد که در آن می بایست اقدام به طراحی مدلی کرد که توانایی تشخیص ویدیو هایی که توسط deepfake ساخته شده از ویدیو های واقعی را داشته باشد.

kaggle جامعه ای آنلاین از متخصصان دیتا و یادگیری ماشین است و زیر مجموعه گوگل محسوب می شود و به کاربران اجازه انتشار و ذخیره دیتاست، جستجو و ساخت مدل علوم داده در محیط وب محور، کار با متخصصان داده و مهندسان یادگیری ماشین و رقابت برای حل چالش های علوم داده را می دهد. این سایت در اقدامی تازه چالشی به نام چالش تشخیص deepfake را قرار داده است که در آن نیازمند خلق مدلی برای تشخیص ویدیو های دستکاری شده یا حتی تشخیص صدا های دستکاری شده است.

از آنجایی که اکثر کاربران ما ممکن است با اصطلاح deepfake آشنا نباشند لازم دانستم توضیح مختصری در خصوص این موضوع دهم.

DeepFake

deepfake رسانه ای است که در آن عکس یا ویدیو ای که از شخص گرفته شده با چهره ی شخصی دیگر با استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی جایگزین شده است.

شبکه های عصبی مصنوعی Artificial Neural Network نام سیستم های محاسباتی است که از شبکه های عصبی بیولوژیکی الهام گرفته شده اند و توانایی یادگیری از داده ها برای انجام کاری خاص را دارند.

deepfake اغلب رسانه ی موجود را در رسانه منبع با استفاده از تکنیک های یادگیری ماشین که با نام های رمزگذارهای خودکار و شبکه مخالف مولد شناخته می شوند، ترکیب و قرار می دهد.

یادگیری ماشین Machine Learning مطالعه علمی الگوریتم ها و مدل های آماری است که سیستم های کامپیوتری برای انجام عملی خاص بدون نیاز به دستورالعملی واضح، با تکیه بر الگو ها و استنتاجات استفاده می کنند.

رمزگذارهای خودکار autoencoder روشی از شاخه شبکه های عصبی مصنوعی برای یادگیری موثر رمزگذاری داده به روش بدون نظارت است.

شبکه مخالف مولد Generative Adversarial Network با نام اختصاری GAN کلاسی از سیستم های یادگیری ماشین است که توانایی یادگیری تولید داده جدید با استفاده از داده ی موجود را دارد.

deepfake توجه بسیاری را به دلیل استفاده آن در ویدیو های غیر اخلاقی افراد مشهور، اخبار دروغین، کلاهبرداری و کلاهبرداری های مالی بدست آورده است. به همین دلیل دولت ها را وادار به تشخیص و محدود کردن استفاده از آن کرده است.

برای نمونه اشاره ای داشته باشیم به ویدیو ای جعلی از رییس جمهور سابق آمریکا که توسط deepfake ساخته شده است:

حال در چالشی جدید از سوی کگل باید شاهد مدلی باشیم که توسط آن می توانیم ویدیو ها یا صدا های دستکاری شده(ساختگی) را از ویدیو و صداهای واقعی تشخیص دهیم.

اگر علاقه مند به شرکت در این پروژه هستید می توانید سری به این لینک بزنید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید