پس از سال‌ها انتظار، پای iCloud به گوشی‌های اندرویدی باز می‌شود

  • توسط سید پارسا نشایی
  • بهمن 18, 1398

اختصاصی گیلی‌نو/ سید پارسا نشایی: آی‌کلاود (iCloud)، یکی از مشهور‌ترین سرویس‌های ابری استفاده شده توسط کاربران دستگاه‌های هوشمند است. این سرویس که توسط شرکت اپل در سال ۲۰۱۱ به وجود آمد، یکی از پرطرفدار‌ترین خدمات رایانش ابری در بین کاربران آی‌فون، آی‌پد و مک بوده است. به هر کاربر دستگاه‌های اپل که اپل آی‌دی خود را در بخش تنظیمات دستگاه خود وارد کرده باشد، ۵ گیگابایت فضای ذخیره سازی ابری iCloud به طور رایگان و مادام‌العمر اعطا می‌شود.

iCloud چه قابلیت‌هایی دارد؟

کاربران می‌توانند به کمک سرویس ابری iCloud، از دفترچه مخاطبین، قرار‌های تقویم، یادآورها، یادداشت‌ها، عکس‌ها، پیام‌ها، رمز‌های عبور و حتی تمامی محتویات گوشی خود، نسخه ای پشتیبان تهیه کرده و در صورت به وجود آمدن مشکلی در یکی از دستگاه‌ها و یا به سرقت رفته شدن این گجت‌های هوشمند، به کمک نسخه پشتیبان – بدون از دست دادن اطلاعات و داده‌ها – از به وجود آمدن اختلال در روند کاری خود جلوگیری نمایند. این سرویس هم‌چنین موارد ذکر شده و بسیاری از داده‌های دیگر را بین دستگاه‌های هر شخص که متصل به یک اپل آی‌دی هستند، همگام سازی (sync) می‌کند، به‌طوری‌که به عنوان مثال، آخرین عکس گرفته شده توسط آی‌فون، در گالری عکس‌های آی‌پد و مک نیز فورا قابل مشاهده خواهد بود.

یکی از قابلیت‌های پرطرفدار این سرویس ابری، ویژگی Find My Device است، که به کاربران اجازه می‌دهد تا در صورت گم شدن و یا به سرقت رفتن دستگاه هوشمندشان، آن را سریعا روی نقشه پیدا کرده و یا از دور محتویات آن را پاک کنند. این قابلیت گرچه بسیار سودمند به نظر رسیده و به ظاهر باعث از بین رفتن و یا کم شدن خطر سرقت گوشی‌ها می‌گردد، در عمل همیشه نتوانسته پاسخگوی نیاز‌های کاربران باشد. یکی از مشکلات بزرگ این سیستم که آن را ناکارآمد می‌ساخت، عدم امکان پیدا کردن موقعیت دستگاه‌ها روی نقشه توسط گوشی فردی با اپل آی‌دی متفاوت از اپل آی‌دی شخص مورد سرقت بود. بسیاری از کاربران، بعد از به سرقت رفته شدن گوشی هوشمندشان در خیابان‌های شلوغ شهر، به دنبال فرد دیگری می‌گشتند تا به کمک گوشی او، دستگاه به سرقت رفته را بیابند؛ اما در کمال ناامیدی متوجه می‌شدند که این کار به آسانی ممکن نیست و به خصوص اگر گوشی این شخص سوم، اندرویدی بود، هنگام ورود به پنل تحت وب آی‌کلاود، با پیغام خطایی مبنی بر عدم پشتیبانی این سرویس از گوشی‌های اندرویدی روبرو می‌شدند.

پای iCloud به گوشی‌های اندرویدی باز می‌شود

به گزارش گیلی‌نو و به نقل از The verge در راستای پاسخگویی به مشکلات و بهبود تجربه کاربری، اپل به تازگی به‌روز رسانی مهمی را برای سرویس ابری iCloud منتشر کرده‌است که دسترسی به سرویس‌های عکس، یادداشت، یادآور و از همه مهم‌تر، Find My Device را بر روی هر دو سیستم‌عامل iOS و اندروید به سادگی ممکن می‌سازد.

وب‌سایت جدید و بهینه‌شده آی‌کلاود برای گوشی‌های هوشمند، به تازگی راه‌اندازی شده است؛ از این رو، احتمال وجود مشکلات و باگ‌های متعدد، بالاخص در روز‌های اولیه پس از عرضه، بالاست. هم‌چنین، دسترسی به برخی از سرویس‌های ابری اپل در ارتباط با مواردی هم‌چون مخاطبین، قرار‌ها و تقویم، از طریق رابط کاربری جدید توسعه داده شده توسط اپل ممکن نیست؛ با این حال، این ویژگی جدید وب سایت iCloud، می‌تواند کاربران دستگاه‌های شرکت کوپرتینویی را به استفاده بیش‌تر از این سرویس ابری ترغیب کرده و اطمینان آن‌ها را به عملکرد درست این سرویس افزایش دهد.

برگرفته از The Verge

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

پر بازدیدترین ها