کاربردی‌ترین وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌ها برای دانش‌آموزان کنکوری – قسمت اول

 • توسط سید پارسا نشایی
 • بهمن 20, 1398

اختصاصی گیلی‌نو / سید پارسا نشایی: کنکور سراسری که سالانه توسط سازمان سنجش آموزش کشور در تیرماه برگزار می‌شود، همواره یکی از پرحاشیه‌ترین آزمون‌های برگزار شده در ایران بوده است. روزی نیست که خبری جدید از آخرین فعالیت‌های «مافیا»ی کنکور به گوش دانش‌آموزانی که در سال آخر تحصیلی خود در دبیرستان با تست‌های چهارگزینه‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند، نرسد.

دانش‌آموزان رشته‌های ریاضی، تجربی، انسانی، هنر و زبان از هنگام ورود به دوره دوم دبیرستان و حتی گاهی از هنگامی که در دوره اول مشغول به تحصیل هستند، وارد دنیای تست‌های چهارگزینه‌ای می‌شوند؛ دنیایی که در آن کوچک‌ترین بی‌دقتی در پاسخگویی به مسائل می‌تواند رشته و دانشگاه محل قبولی داوطلبان آزمون سراسری را به کلی عوض کند. در این میان، داوطلبانی که قصد قبول شدن در دانشگاه‌های برتر کشور را دارند، بیش‌ترین فشار را متقبل می‌شوند.

بسیاری از دانش‌آموزان، برای موفقیت در کنکور سراسری، دست به دامن انواع و اقسام کلاس‌های عمومی و خصوصی و همایش‌های موفقیت متعددی می‌شوند؛ اما در عین حال، بسیاری از دانش‌آموزان نیز به دلایل مختلف، از جمله انگیزه‌های مالی یا احساس اتلاف وقت در این‌گونه کلاس‌ها، در آن‌ها شرکت نمی‌کنند. هر دو گروه نام‌برده، می‌توانند به لطف اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی که به طور خاص برای رفع مشکلات کنکوری‌ها طراحی شده و در این مقاله معرفی شده‌اند، رشد قابل توجهی داشته باشند و با آمادگی بیش‌تری سر جلسه آزمون سراسری حضور یابند. هم‌چنین، در این مقاله، تعدادی وب‌سایت و سرویس دیگر نیز معرفی شده که می‌توانند به‌ طور غیر مستقیم در رشد تحصیلی دانش‌آموزان تاثیرگذار باشند.

با این‌که بسیاری از دانش‌آموزان و یا اولیا ترجیح می‌دهند که یک کنکوری، گوشی هوشمند خود را در ایام مطالعه دروس کنار بگذارد و بعد از کنکور گوشی خود را تحویل بگیرد، انجام چنین کاری توصیه نمی‌شود، زیرا استفاده از بسیاری از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌ها، سبب رشد تحصیلی بیش‌تر دانش‌آموز می‌گردد، البته به شرطی که استفاده دانش‌آموز از گوشی هوشمندش، افراطی نباشد. در این مقاله، روش‌هایی برای جلوگیری از به‌هم‌خوردن تمرکز دانش‌آموزان توسط گوشی‌های هوشمند در ایام ‌منتهی به کنکور نیز آورده شده است.

وب‌سایت‌های معرفی‌شده در این مقاله، توسط رتبه ۱۰ کنکور سراسری گروه ریاضی و رتبه ۸ کنکور سراسری گروه زبان‌ سال ۱۳۹۸ در منطقه ۲، در طول دوران آماده سازی برای کنکور، تست، آزمایش و استفاده شده‌اند.

قبل از شروع به معرفی وب‌سایت‌ها، از دانش‌آموزان عزیز خواهشمندیم به افرادی که ادعا‌هایی عجیب و باورنکردنی در زمینه موفقیت در کنکور و کسب درصد ۱۰۰ در درس‌های متعدد می‌کنند، به هیچ عنوان اعتماد نکنند و تنها سعی کنند از منابع معتبر و موثق جهت پیشرفت تحصیلی خود بهره ببرند. 

وب‌سایت کانون فرهنگی آموزش

وب‌سایت کانون فرهنگی آموزش

اگر دانش‌آموزی از شرکت‌کنندگان در آزمون‌های کانون فرهنگی آموزش (قلم‌چی) باشد، قطعا بارها از این وب‌سایت برای مشاهده کارنامه‌های جامع و متنوع آزمون‌های برنامه‌ای خود بهره برده است. به غیر از خدمات مربوط به آزمون‌ها که در انحصار «کانونی»‌هاست، بسیاری از خدمات آموزشی این وب‌سایت در اختیار همه دانش‌آموزان قرار دارد. بعضی از این امکانات عبارتند از:

 • بخش «هر روز یک درس»: از طریق این بخش که در برخی زمان‌ها در طول سال تحصیلی (به‌خصوص هنگام جمع‌بندی ‌دروس و یا قبل از آزمون‌ها) فعال می‌گردد، می‌توان هر روز به محتوای آموزشی چندین درس دست یافت. این محتوای آموزشی شامل فیلم‌های آموزشی، سوالات دام‌دار (سوالاتی که درصد بالایی از پاسخ‌دهندگان، به جای گزینه صحیح، گزینه دام را انتخاب کنند) و جزوه‌هایی که توسط دبیران و رتبه‌های برتر کنکور نوشته شده‌اند، می‌شود‌‌.
 • کامنت‌های دانش‌آموزان: هر روزه، در بخش‌های «صفحه مقطع» و «صفحه شخصی»، سوالات متعددی توسط دانش‌آموزان پرسیده شده و غالبا توسط هم‌کلاسی‌های خود از سراسر کشور یا رتبه‌های برتر سال‌های گذشته پاسخ داده می‌شوند. مطالعه این بخش می‌تواند به عنوان جمع‌بندی بسیار مفیدی قبل از شرکت در آزمون‌ها عمل کند.
 • مقاله‌ها: روزانه مقالات متعددی در زمینه پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان در مقاطع مختلف در سایت کانون – توسط مشاوران و رتبه‌های برتر آزمون سراسری – منتشر می‌شود.
 • پشتیبان ویژه: این بخش – از طریق امکاناتی چون مشاوره هفتگی و ماهانه – پلی بین دانش‌آموزان و رتبه‌های برتر سال‌های گذشته ایجاد می‌کند.

بخش‌های دیگری در وب‌سایت کانون – هم‌چون بخش کلکسیون روش‌های مطالعه که از بخش‌های پرطرفدار این وب‌سایت است – نیز موجود هستند که در صفحه اصلی وب‌سایت قابل مشاهده می‌باشند.

ورود به وب‌سایت کانون فرهنگی آموزش

بانک سوال گزینه دو

بانک سوال گزینه دو

موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو، این امکان را برای دانش‌آموزانش فراهم کرده تا به نرم‌افزار بانک سوال این موسسه دسترسی داشته باشند. در هنگام نگارش این مقاله، سامانه مذکور شامل بیش از ۳ میلیون آزمون و تمرین است و سعی کرده نیاز به کتا‌ب‌های تست متعدد و گران‌قیمت را تا حد قابل قبولی برطرف سازد. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های این نرم‌افزار تحت وب، عبارتند از:

 • سوالات تمرینی: دانش‌آموزان می‌توانند بعد از تدریس استاد در کلاس درس، از طریق سامانه مذکور به تمرین انواع سوالات مرتبط با مبحث مورد نظر بپردازند تا تثبیت مطالب درسی به خوبی انجام شود.
 • طراحی آزمون: در این بخش دانش‌آموزان می‌توانند با تعیین زمان محدود، یک آزمون کامل به همراه تعیین سطح سوالات از خود بگیرند تا تمرین خوبی قبل از آزمون‌های اصلی و کنکور سراسری داشته باشند. کارنامه آزمون به همراه پاسخ تشریحی سوالات، بلافاصله پس از انتهای آزمون در اختیار کاربران قرار می‌گیرد؛ البته، به دلیل اینکه این آزمون در خانه گرفته می‌شود، به هیچ وجه نمی‌تواند جایگزین آزمون‌های آزمایشی چند هفته یک بار گردد. 
 • تمرینات شخصی سازی شده: متناسب با عملکرد دانش‌آموزان در آزمون‌های هماهنگ کشوری گزینه دو، سوالاتی که برای هر دانش‌آموز به صورت مجزا شخصی‌سازی شده اند، در این سامانه قابل دسترسی می‌باشند. 

این سامانه، برای دانش‌آموزان مقاطع هفتم تا دوازدهم و کنکور ارائه شده است. نسخه‌ی اپلیکیشن این سامانه برای سیستم‌عامل‌های اندروید و iOS نیز از طریق وب‌سایت موسسه آموزشی فرهنگی گزینه دو قابل دریافت است.

ورود به بانک سوال گزینه دو

وب‌سایت گاج مگ

وب‌سایت گاج مگ

این وب‌سایت که توسط انتشارات بین‌المللی گاج اداره می‌شود، هر روزه مقاله‌های جذاب متعددی در زمینه‌های مختلف درسی و حتی غیر درسی برای دانش‌آموزان منتشر می‌کند. 

برخی از بخش‌ها و تگ‌های مهم خبری این وب‌سایت عبارتند از:

«بخوانیم تا بدانیم»: در این بخش تلاش شده تا با انتشار مقاله‌های متعدد آموزشی، دانش‌آموزان به درس خواندن بهتر و هدفمند‌تر و در نتیجه موفقیت بیش‌تر در آزمون سراسری رهنمون شوند.

«کتاب»: در این بخش سعی شده انواع کتاب‌های مختلف انتشارات بین‌المللی گاج که می‌توانند به دانش‌آموزان در پیشرفت تحصیلی کمک می‌کنند، معرفی شوند. 

«روان‌شناسی»: در این بخش، گاج مگ دانش‌آموزان کنکوری را با نکاتی حیاتی که در پیشرفت آ‌ن‌ها به شدت موثر است، آشنا می‌کند. به عنوان مثال، روش‌های تغذیه و خواب مناسب در ایام منتهی به کنکور در این بخش به دانش‌آموزان ارائه می‌شوند. 

ورود به وب‌سایت گاج مگ

وب‌سایت‌های گاج مارکت و کانون بوک

وب‌سایت گاج مارکت
وب‌سایت کانون بوک

در این وب‌سایت‌ها، دانش‌آموزان می‌توانند نسبت به خرید کتاب‌های متنوعی از مراکز انتشاراتی مختلف اقدام کنند. برخی از ویژگی‌های برجسته این وب‌سایت‌ها عبارتند از:

 • تخفیف‌های متعدد
 • مشاهده پیش‌نمایش کتاب‌ها قبل از خریدن آن‌ها
 • مشاهده نظرات کاربران درباره کتاب‌ها قبل از سفارش آن‌ها

ورود به وب‌سایت گاج مارکت

ورود به وب‌سایت کانون بوک

اپلیکیشن قبولی

اپلیکیشن قبولی

اپلیکیشن قبولی، نرم‌افزاری کاربردی و به نسبت جدید است که شامل آزمون‌های آنلاین و سوالات کنکور سراسری می‌باشد؛ اما بزرگ‌ترین نکته مثبت این اپلیکیشن، خرید نسخه دیجیتالی بسیاری از کتاب‌های تست و کنکور است، که علاوه بر کاهش هزینه‌ها به نحوه‌ای قابل توجه، سبب ‌مصرف بسیار کم‌تر کاغذ و نیز کاهش اثرات زیست محیطی می‌گردد.

به گفته سازندگان این اپلیکیشن، کتاب‌های دیجیتالی ارائه شده در «قبولی»، تا ۸۰ درصد ارزان‌تر از نسخه چاپی فروخته می‌گردند. «قبولی» – به گفته توسعه‌دهندگان این اپ – به «ارائه گزارش روند آزمون و مطالعه، آنالیز عملکرد و پیشنهادات هوشمند آموزشی» نیز می‌پردازد. 

دانلود اپلیکیشن قبولی – نسخه اندروید

پیک سنجش

پیک سنجش

پیک سنجش، هر هفته توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر می‌شود و حاوی مطالب متعددی در زمینه آزمون‌های برگزار شده توسط این سازمان در کشور است. با این‌که بسیاری از مطالب این پیک مربوط به مقاطع دیگری (چون کارشناسی ارشد و یا دکترا) است، مطالعه این پیک کم حجم، مختصر و مفید که گاهی نکات مهمی در زمینه آزمون سراسری در آن منتشر می‌شود، برای دانش‌آموزان کنکوری سودمند می‌باشد.

دریافت پیک سنجش

در بخش دوم این مقاله، قصد داریم شما را با برخی از اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌های متفرقه که به طور غیر مستقیم تاثیر بزرگی بر نحوه درس‌خواندن دانش‌آموزان و موفقیت آن‌ها در کنکور سراسری دارند، آشنا کنیم. با گیلی‌نو همراه باشید.

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

پر بازدیدترین ها