کرونا مهمان ناخوانده‌ی گیلان

  • توسط تحریریه گیلی نو
  • اسفند 3, 1398

اختصاصی گیلی‌نو/ نیما آزاده*: دیگر نیازی به معرفی تمام کمال ویروس کرونا نیست. ویروس covid-19 که WHO ( سازمان بهداشت جهانی ) اعلام کرد یک مورد اورژانسی سلامت جهانی است.

این ویروس از طریق قطرات و مخاط سیستم تنفسی در هنگام عطسه و سرفه در محیط پخش میشود، در محیط میماند و از طریق دهان و تنفس و حتی چشم (در فواصل خیلی نزدیک) به فرد دیگر منتقل می شود. علائمش شامل تب در 98 درصد موارد، سرفه (76 %) درد بدن و خستگی و کوفتگی (44 %) است.

تنگی نفس، سردرد، خلط و اسهال از علائم دیگر این بیماری هستند که کمتر از موارد قبلی دیده شده‌اند. این ویروس در نهایت با از کار انداختن سیستم تنفسی و دیگر ارگان های بدن میتواند باعث مرگ شود.

تشخیص این بیماری از طریق علائم و عکس های رادیوگرافی سینه حاصل وبا کیت های آزمایشگاهی PCR تایید می شود. متاسفانه در حال حاضر واکسن و درمان خاصی برای این بیماری وجود ندارد و بیماران باید از قادامات حمایتی مانند دریافت زیاد مایعات و ویتامین ها و البته استراحت برخوردار شوند تا دوره ی عفونت در آن ها تمام شود و علائم برطرف شود.

نرخ کشندگی این ویروس حدود 2% گزارش شده که بیشتر در افراد بالای 40 سال، همراه بیماری های زمینه ای ( مثل سیروز کبدی و ایدز و مشکلات ایمنی و دیابت) رخ می‌دهد. البته ممکن است این الگو دچار تغییر شود.

در تاریخ 20 فوریه 2020 در آمار گزارش شده، 75 هزار مورد تایید شده ی کرونا ثبت شده که حاصل آن 2100 مرگ (عمدتا در چین ) بوده است.

این ویروس به علت توانایی انتقال بالا، نوظهور بودن از لحاظ ژنتیکی،زنده ماندن زیاد درمحیط و و دوره کمون طولانی (دوره نهفتگی) توانسته به شدت در جهان،از چین تا تایلند و امارات و ایتالیا و انگلیس و حتی آمریکا پخش شود.

چطور پای کرونا به گیلان باز شد

و اما در ایران، در تاریخ 30 دی ماه اولین مورد مرگ ناشی از این ویروس در قم تایید شد. آیا می توان تاریخ ورود این ویروس به کشور را 30 دی ماه تخمین زد؟ در پاسخ باید بگوییم خیر. زیرا همانطور که گفته شد دوره ی کمون این بیماری طولانی و حول و حوش 5 روز الی دو هفته است. اگر یک هفته برای بروز علائم و به اوج رسیدن بیماری تا وقوع مرگ در نظر بگیریم، حداقل دو هفه است که ویروس در کشور وجود دارد و در حال انتشار بین ماست.
اما چرا در گیلان کرونا انقدر شایع شد و وضعیت به حالت قرمز درآمده؟ به علل متعدد من جمله عدم اطلاع رسانی به موقع و عدم اعلام شرایط حقیقی و تهدید های واقعی کرونا به مردم، در مورد انتشار و پخش کرونا سهل انگاری شدیدی شد.

برف و یخبندان اخیر گیلان در پیک دوره کمون کرونا، باعث تضعیف سیستم ایمنی مردم این خطه شده است. احتمالا در ادامه برفگیر شدن تعداد زیادی از مسافران در مسیر های ورودی به استان و اسکان چند هزار نفری مردم در پناهگاه ها در اوج دوره ی بیماری های تنفسی باعث تشدید انتقال ویروس بین مسافران شد.

مسافران نجات یافته از انسداد راه ها هر کدام به کانونی برای ترویج کرونا تبدیل شدند، بدون آنکه خودشان بدانند یا مسئولی آن ها را از این ریسک با خبر سازد.

از سوی دیگر آب هوا عامل موثری برای انتقال و شیوع ویروس کروناست. آب و هوای گیلان بسیار شبیه آب و هوا ووهان چین (کانون شیوع کورونا) است. سرمای هوا باعث تضعیف سیستم ایمنی میشود و رطوبت هوا باعث زندگی و جا به جا شدن راحت تر این ویروس در محیط. به علاوه در نتیجه ی سرمای هوا، مردم مجبور به تجمل در فضاهای بسته و گرم می شوند و این تجمع بهترین مکان برای انتقال ویروس کروناست.

در آخر جمعیت مردم گیلان، جمعیت پیر و مسنی است (در واقع پیرترین استان در کشور) در نتیجه تهدید ، خطر و عوارض کرونا را چندین برابر میکند.

در مقابل کرونا چه می‌توان کرد؟

باید بیماری کرونا را جدی گرفت،اما نباید وحشت کرد و دست پاچه شد.چرا که ما نسبت به مردم چین در ابتدای وقوع بیماری اطلاعات بیشتری داریم و با علم بیشتری به مقابله با ویروس میپردازیم.

آگاه باشیم که کشندگی این ویروس در مقابل ویروس هایی مثل SARS و MERS و ابولا بسیار کمتر است. ( نرخ کشندگی به ترتیب 10% ، 34 % و 90% ).

مشکل اصلی با این ویروس انتقال بسیار وسیع و سریع آن است. طبق گزارشات هر فرد 2 الی 3 نفر دیگر را به این ویروس مبتلا می کند. در نتیجه بدون شک بهترین راه مقابله با این ویروس پیشگیری از ابتلا به آن است که شامل موارد زیر است.

  • در حال حاضر تا حد امکان از خانه خارج نشویم مگر برای کارهای خیلی ضروری.
  • در صورت نیاز برای حضور در محیط بیرون از خانه رعایت بهداشت فردی، استفاده از دستکش و ماسک و رعایت فاصله مناسب از تمامی افراد ( چه باعلامت بیماری و چه بدون علامت بیماری ) در حد امکان، بهترین کار است.
  • دست ها را به چشم، بینی و دهان نزدیک نکنیم مگر آنکه به مدت حداقل 30 ثانیه با آب و گرم و صابون به صورت صحیح شسته شده باشند.
  • حتما جلوی دهان را هنگام عطسه و سرفه با دستمال بپوشانیم و دستمال را دور بریزیم.
  • اشیایی که به طور مکرر در روز استفاده می شود ( مثل تلفن همراه) چندین بار در روز تمیز و ضد عفونی شوند ( مثلا با الکل ).
  • از افراد مسن و کودکا با شدت و ملاحظات بیشتری مراقبت کنیم.
  • از ارتباط با حیوانات مثل سگ و گربه و پرندگان خودداری کنیم و در صورت تماس سریعا دست ها را بشوریم.

تا با تلاش و انجام اقدامات محافظتی، سلامت خود و باقی انسان ها را تضمین کنیم و از شیوع هرچه بیشتر این بیماری جلوگیری کنیم.

*دانشجوی سال چهارم رشته پزشکی؛ دانشگاه علوم پزشکی گیلان

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

پر بازدیدترین ها