این مرغ مگس خوار تقریباً با یخ زدگی در شبهای سرد زنده می ماند

  • توسط احمدرضا عربانی مستقیم
  • شهریور 19, 1399

کوه های بلند آند پرو بهشت مرغ مگس خوار است ، غنی از شهد گل وحشی و شکارچیان اندک. اما یک مشکل وجود دارد: سرما.

دمای شب اغلب در این ارتفاعات گرمسیری بارانی به زیر صفر می رسد. چگونه یک پرنده شش گرمی که فقط برای زنده ماندن به شهد 500 گل در روز نیاز دارد ، انرژی اضافی کافی برای گرم نگه داشتن خود در کل شب را تامین می کندد؟

او این کار را نمی کند!

در عوض ، با کاهش دمای همراه با غروب خورشید ، این مرغ های مگس خوار وارد حالت انیمیشن معلق موسوم به مرگ کاذب می شوند. محققان در 9 سپتامبر در Biology Letters گزارش دادند: که در گونه Metallura phoebe موفق به ثبت دمای بدن ۳.۲۶ درجه سانتیگراد شدند که پایین ترین دمای بدن بین پرندگان و همچنین پستانداران بدون خواب زمستانی است.

بلر ولف ، یک بوم شناس فیزیولوژیکی در دانشگاه نیومکزیکو در آلبوکرک می گوید: “آنها مانند سنگ سرد هستند.” “اگر شما بهتر نمی دانستید فکر می کنید که آنها مرده اند.” ولف می گوید ، خنک شدن تا دمای نزدیک به مرگ باعث می شود که مرغ های مگس خوار انرژی گرانبهایی را که به سختی بدست آورده اند ذخیره کنند و به آنها اجازه می دهد تا در شب سرد زنده بمانند و برای تغذیه روز بعد آماده شوند.

مرگ کاذب قبلاً در مرغ مگس خوار مشاهده شده بود ، اما ولف و همکارانش تصویر دقیق تری می خواستند. آنها 26 پرنده از شش گونه مختلف را یک شب در قفس ها قرار دادند ودماسنج های مقعدی مینیاتوری معادل را در حفره پارگین آنها جای دادند.

نشسته و قائم ، پرندگان منقار خود را به سمت بالا نشانه رفتند ، پرهای خود را پف کردند و از حرکت باز ایستادند. همه گونه ها به نوعی مرگ کاذب وارد شدند ، اما دم فلزی سیاه بیشترین کاهش دما را داشت و دمای بدنش از 40 درجه سانتیگراد در روز به تنها کمی بالاتر از نقطه انجماد کاهش یافت.

در طول روز ، قلب ریز و در عین حال قدرتمند مرغ مگس خوار می توانند 1200 بار در دقیقه ضربان را تأمین کند تا این پرنده سبک زندگی شگفت انگیز خود را رقم بزند. اما در هنگام مرگ کاذب ، ضربان قلب آنها بسیار کاهش یافته و به 40 ضربه در دقیقه می رسد. ولف می گوید: “این یک افت حیرت انگیز است” ، و می تواند به این پرندگان در ارتفاع بالا اجازه دهد تا حدود 95 درصد از انرژی خود را کاهش دهند. این پرندگان با هدر ندادن انرژی در تلاش برای گرم ماندن ، می توانند تا 5000 متر از سطح دریا زندگی کنند. “این یک سازگاری بارنکردنی است.”

در حوالی طلوع آفتاب ، مرغ مگس خوار شروع به احیای مجدد زندگی اش می کنند و با لرزاندن عضلات حدودا یک درجه در دقیقه گرم می شود. ولف می گوید: “پرنده را در آنجا درحال لرزش میبینید ، ناگهان چشمانش باز می شود و آماده رفتن است.”

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

پر بازدیدترین ها